III Konkurs Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej

Redakcja Tyskiej Strony Poezji objęła swoim patronatem kolejną edycję konkursu wiedzy o literaturze rosyjskiej. Już dziś pragniemy zachęcić wszystkich do uczestnictwa w tym niecodziennym konkursie.

9 kwietnia 2014 r., w ramach 10. Studenckiego Festiwalu Nauki Uniwersytetu Śląskiego, Koło Naukowe Rusycystów „Rosyjska Ruletka”, działające przy Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ, zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych do udziału w III Konkursie Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej. Celem konkursu jest przybliżenie twórczości znanych pisarzy rosyjskich, zachęcenie młodzieży do czytania oraz kształtowanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy.

Konkurs przyjmie formę testu, składającego się z pytań otwartych i zamkniętych, które będą dotyczyć analizy, treści i wymowy ideowej jednego z dzieł literatury rosyjskiej – zarówno klasycznej, jak i współczesnej. W trzeciej edycji Konkursu Organizatorzy proponują następujące dzieła literatury rosyjskiej:

  • Antoni Czechow: Wiśniowy sad (wydanie dowolne),
  • Michaił Bułhakow: Mistrz i Małgorzata (tłum. I. Lewandowska, W. Dąbrowski, wydanie dowolne),
  • Aleksandr Wampiłow: Polowanie na kaczki (tłum. R. Śliwowski; tekst dostępny m.in. w miesięczniku „Dialog” (nr 11/1973) oraz w książce: Aleksandr Wampiłow, Dwadzieścia minut z aniołem i inne utwory sceniczne (tłum. G. Strumiłło-Miłosz i in., Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1980),
  • Ludmiła Pietruszewska: Jest noc (tłum. J. Czech, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2012),
  • Władimir Sorokin: Cukrowy Kreml (tłum. A. Lubomira-Piotrowska, Warszawa: W.A.B., 2011),
  • Moskwa Noir (red. N. Smirnowa, J. Goumen, tłum. E. Skórska, Warszawa: Claroscuro, 2011).

W konkursie może wziąć udział każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej, który w terminie określonym przez Komisję Konkursową wyśle na adres: konkurs@rosyjskaruletka.edu.pl zgłoszenie zawierające imię, nazwisko, adres e-mail, telefon kontaktowy, nazwę i adres szkoły oraz tytuł wybranej lektury. Komisja zastrzega sobie prawo odrzucenia zgłoszeń zawierających niepełne dane. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca 2014 roku.

Zwycięzcy Konkursu otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. Regulamin Konkursu dostępny jest na Portalu „Rosyjska Ruletka”. Wszelkie pytania prosimy kierować do koordynatorów projektu (Lidia Mięsowska: lidia.miesowska@us.edu.pl, Anna Tyka: anna.tyka@us.edu.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


− osiem = jeden