Wieczór poetycki Agaty „Atki” Cichy!

W piątek 7 czerwca br. o godz. 17.30 odbędzie się kolejny wieczór autorski organizowany przez Grupę Poetycką „Orion” działającą przy Klubie Osiedlowym „Orion” w Tychach (ul. Orzeszkowej 2).

Można śmiało powiedzieć, że będzie się on znacząco wyróżniał na tle tych, które się już odbyły. Agata „Atka” Cichy zaprezentuje na nim swój debiutancki album poetycki pt. „Uśmiech sennego słońca”, który poświęcony jest Mamie autorki. W czasie trwania tego spotkania zagości pieśń i muzyka w wyjątkowym wykonaniu uczniów poetki: Katarzyny Herbut (wokal), Marty Pody (skrzypce), Pawła Sawickiego (gitara akustyczna). Warto podkreślić, że będzie miało ono charakter charytatywny, gdyż połowa dochodu ze sprzedaży tego albumu zostanie przekazana na działalność Hospicjum i budowę Domu Hospicyjnego w Tychach. W ten sposób „to nie tylko hołd pamięci złożony Mamie, ale również pragnienie spłacenia długu wdzięczności Tym, bez Których nie przeżyłabym wraz z Moją Rodzicielką najtrudniejszych chwil w życiu” – pisze w słowach „Od Autora” swojego albumu Agata Cichy – „W ostatnich, bardzo ciężkich, pełnych bólu miesiącach życia Mamy doświadczyłam wspaniałej, bezinteresownej pomocy ze strony pracowników i wolontariuszy Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum im. Świętego Kaliksta I w Tychach. Oni podali mi rękę, uczyli ze spokojem oswajać to, co wydawało się niewyobrażalne do wykonania, przeżycia. Pokazywali, tak swoją postawą, szczerością, oddaniem, jak i profesjonalizmem, jak godnie i cierpliwie pomagać, rozumieć, żegnać i pozwolić odejść. A przede wszystkim i nade wszystko, pomagali ulżyć w cierpieniu, zarówno fizycznym jak i psychicznym, Mojej Mamie. Okazywali taką stronę człowieczeństwa, którą we współczesnym świecie, nazywa się odwagą, bo żyjemy, jakby cierpienie i śmierć nas nie dotyczyły, zapominając, że każdy powinien ją w sobie mieć. Za to wzięcie nas pod swoje dobre skrzydła bezinteresownej opieki (Mojej Rodzicielki, mnie i moich bliskich) pragnę odwdzięczyć się”. Każdy kto zakupi ten album będzie miał okazję wziąć udział w tym swoistym dziękczynieniu złożonym przez autorkę pracownikom tyskiego hospicjum.

Agata „Atka” Cichy urodziła się w Bochni. Od ponad 25 lat mieszka i pracuje w Tychach. Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii oraz Studiów podyplomowych Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nauczyciel dyplomowany. Członek Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego, Stowarzyszenia na rzecz edukacji regionalnej – Silesia Schola oraz Stowarzyszenia Twórców Kultury. Należy do Klubu Twórców Nieprofesjonalnych „Paleta” i od wielu lat do Teatru Alternatywnego „BELFEgoR”. Współtwórczyni Grupy Poetyckiej „Orion” i Grupy teatralno-regionalnej „Bombon”.

Polonistka, instruktor teatralny, reżyserka i aktorka. Tworzy scenariusze montaży poetyckich i inscenizacji. Promuje kulturę teatralną, regionalną oraz twórczość literacką, min. inicjując i realizując wieczory autorskie i poetyckie w KO „Orion” TSM „Oskard” oraz w Klubie Artystycznym „Bakakaj” w Tychach.

Sama wyraża swoje widzenie świata poprzez poezję, malarstwo i fotografię.

Zadebiutowała wierszami w almanachu poetyckim „Myśli w słowach zapisane” („Wydawnictwo Małe” Kraków 2010) oraz w Antologii grupy poetyckiej „WARS” pt. „Sudecki Pociąg Poetycki” (Wydawnictwo „Komograf” Warszawa 2012), zawierającej wiersze sześćdziesięciu współczesnych poetów z kraju i ze świata. Współpracowała z Biuletynem Śląskiego Ogrodu Botanicznego, gdzie publikowała swoje teksty i fotografie.

Jej wiersze ukazują się w różnych formach publikacji i różnych mediach, min. na stronach tyskiego serwisu poetyckiego „Tyska Strona Poezji.pl”, w polonijnym Radio Róża, blogusPoeticus w Brukseli oraz Telewizji Polonijnej „TV Culture”. Szeroki wachlarz Jej twórczego działania można odnaleźć na jej artystycznych blogach i na portalach literackich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


+ cztery = jedenaście